Toitumisnõustamine

Toitumisnõustamine on protsess, mille käigus jõutakse õppimise ja praktiseerimise abil soovitud tulemuseni. Protsessi käigus selgub, milline on Sinu jaoks kõige sobivam ja loomulikum toitumine. Arvestame seejuures Sinu keha vajadusi, Sinu enda võimalusi ning toitumiseelistusi. Igal nõustamisel saad kaasaegseid teaduspõhiseid teadmisi, praktilisi soovitusi ning kirjalikke materjale. Teadmised aitavad mõista muutuste tegemise vajadust ning annavad täpsema selguse mida, miks ja kuidas oma toitumises muuta.

Igasugune muutus võib olla raske ja mitte seetõttu, et muutusteks vajalikud tegevused oleksid ülejõukäivad. Suurim raskus ei seisne ka alustamises. Kõige raskem on esimeste päevade või nädalate üle elamine, sest kui esialgne tuhin ja entusiasm hakkab raugema, kiputakse vanade harjumuste poole tagasi kiikama. Harjumustel on väga tugev jõud.  Toitumisnõustaja aitab Sul toime tulla tagasilöökidega ja innustab jätkama.  

Esimesel nõustamisel räägime Sinu tavapärasest toitumisest, elustiilist, tervisest ja sellest, millist abi Sa täpsemalt toitumisnõustajalt ootad. Samuti paneme paika eesmärgid ning koostame nõustamisplaani, milles lepime kokku eesmärkideni viivad tegevused ja sekkumised.  Soovitav on enne esimest nõustamist nädala jooksul kirja panna kõik, mida sööd ja jood ehk pidada toitumispäevikut. Sellest saame aimu Sinu tavapärase toitumise kohta. Päevik näitab ära söömise regulaarsuse, toidu kvaliteedi, toidugruppide tasakaalu ning annab teadmise, milliseid muutusi ja kui suurel määral teha tuleks.

Veelgi täpsemat infot annaks toitumispäeviku alusel koostatud menüü analüüs. Sinu toidu põhjalikum analüüsimine näitab ära, kui piisav on Sinu tavapärane toitumine keha vajaduste katmiseks ning millised on võimalikud seosed Sinu terviseseisundiga. Kuigi ka söögikordade suuline kirjeldamine annab infot, on see sageli ebatäpne või lausa eksitav. Keegi ei suuda meelde jätta mida ja kui palju ta mitu päeva tagasi sõi. Samuti hinnatakse tihtipeale toidu koguseid väiksemaks, kui need on. Toidu kaalumine annab selguse. Köögikaal on selleks väga kasulik abimees. Toidu igapäevane kaalumine ei ole vajalik kogu aeg, eriti siis kui on välja kujunenud tervist toetavad toitumisharjumused. Küll aga on see vajalik harjumuste kujundamisel. Toidu koguseid teades on lihtne menüü tasakaalu viia. Tasakaalus ja kvaliteetne toit tagab organismi vajadusteks piisavad toitained ning liigne kehakaal hakkab langema. Loomulikult on ka muid nüansse, mida tuleb tervisliku toitumise juures arvestada. Näiteks organismi individuaalset võimekust toitaineid omastada, terviseseisundit, igapäevast liikumist, stressitaset jm. Siinkohal on jällegi abiks ja suunajaks toitumisnõustaja/-terapeut. Haiguste ja raskemate terviseprobleemide korral on toetavaks meetmeks toitumisteraapia.

Ei tasu ära unustada, milleks me üldse toitu vajame. Sageli võib juhtuda, et toitu kasutatakse valel eesmärgil. Toitumisnõustaja aitab toime tulla seletamatute isude, emotsionaalse söömise ning ülesöömisega.   

Kui oled usinalt soovitusi järginud ning oma muutused järjepideva praktiseerimisega kinnistanud, on sul programmi lõpuks välja kujunenud loomulikud tervist toetavad toitumisharjumused. Sa oskad endale (ja oma perele) ise kokku panna tervisliku menüü, tead millised toiduained Sulle sobivad või ei sobi ning oskad oma toidukordasid planeerida ka kiiretel päevadel ning ebaharilikes olukordades.


Toitumisnõustamine aitab kliendil orienteeruda toitumisteabes ning teha sobivaid valikuid oma toitumis- ja liikumisharjumuste parandamisel. 

Toitumisnõustamine on abiks järgmistel juhtudel: toitumisharjumuste muutmine, haiguste ja söömishäirete ennetamine, tavapäraste seedeprobleemide leevendamine, kaalu langetamine, kaalu tõstmine, rasedus, imetamine, toidutalumatused, allergiad, eakate ja laste erisused toitumisel.

Toitumisnõustamine sobib sulle, kui:

  1.  Sul esinevad seedeprobleemid, peavalud, toidutalumatused, allergiad.
  2.  Oled sageli väsinud, jõuetu ja pead ennast tegutsemiseks sundima.
  3.  Sa ei suuda kontrollida oma isusid, eriti õhtuti.
  4.  Vajad abi kehakaalu alandamisel või tõstmisel.
  5.  Oled rase või imetad.
  6.  Oled mures oma lapse toitumisharjumuste pärast.
  7.  Oled vanuses, kus tervisehädad hakkavad üha enam märku andma. 
  8.  Soovid oma toitumist muuta, aga ei tea kuidas seda teha.

Toitumisnõustamine on koostöö

  • Vaatame koos üle Sinu igapäevased elustiiliharjumused (toitumine, kehaline aktiivsus, treeningud, stressifaktorid jm).
  • Planeerime Sulle Sinu elustiili toetava ja Sinu võimalusi arvestava toitumisstrateegia.
  • Leiame teenuse jooksul just Sulle kõige paremini sobiva toitumise.
  • Olen sulle toeks ja innustajaks muutuste tegemisel. Muutumise protsess võib olla pikk ja konarlik, aga tuleb anda endast parim ja jätkata ka siis, kui entusiasm on raugemas ning takistused üle pea kasvamas.
  • Üldjuhul kestab toitumisnõustamine pool aastat, aga vahel on abi ka paarist kohtumisest.

Kirjuta mulle sirje@trennjatoit.ee või helista telefonil 52 19 442. Võtan vastu Tartus Vaksali 17a. Nõustan ka telefoni, Skype vm  teel.

Scroll to Top