Toitumisteraapia

Kuigi tervislikust toitumisest räägitakse väga palju, ei süveneta sellesse ilma mõjuva põhjuseta. Alles halvenev tervis või kehakaalu tõus panevad inimese lahendusi otsima. Loomulikult ei kehti see kõigi kohta. See, kes on omandanud tervislikud toitumisharjumused juba lapseeas, jätkab tõenäoliselt  samamoodi ka täiskasvanuna.

Toit ja tervis on omavahel otseselt seotud. Vajalike muudatuste tegemine oma toitumises võib tervisega korda saata imesid. Kvaliteetne, tasakaalustatud ja konkreetsele inimesele sobiv toitumine on abiks enamuse elustiilihaiguste ravi toetamisel. See, mis sobib ühele, ei pruugi sobida teisele. Vahel on vaja katsetada mitmeid erinevaid lähenemisi.

Toitumisterapeut aitab leida võimalikud seosed Sinu toitumisharjumuste ja tervise vahel. Esmalt tasakaalustame Sinu toitumise ja lisame menüüsse toitainerikkad toiduained. Edasi hakkame jälgima Sinu keha reaktsioone toidule või erinevate toiduainete kombinatsioonidele. Katse ja eksituse meetodil leiame üles probleemid toitumises. Samm-sammult vähendad ebasobivate ja sümptomeid põhjustavate toiduainete tarbimist. Soovitusi järgides tuleb välja, millised toiduvalikud parandavad või halvendavad Su enesetunnet. Teraapia lõpuks tead täpselt, mida süüa ja mida vältida.   

Mõnikord on abi toidutalumatuse väljaselgitamisest. Eemaldades menüüst talumatud toiduained võivad ebamugavad sümptomid kiiresti taanduma hakata. Ka kehakaalu langetamine võib oluliselt edukam ja püsivam olla. 


Toitumisteraapia on haigusi ennetav ning haiguste korral ravi toetav ja tagasilangusi ennetav tegevus. Toitumisterapeut ei diagnoosi ega ravi klienti vaid annab tõenduspõhiseid toitumisalaseid soovitusi kliendi heaolu ning toimetulekuvõime suurendamiseks.

Toitumisteraapia toetab ravi järgmiste haiguste korral: südame- ja veresoonkonnahaigused, diabeet, aneemia, neerupuudulikkus, osteoporoos, allergia, vähk, podagra, reflukshaigus, ärritunud soole sündroom, tsöliaakia, bariaatrilised operatsioonid.

Toitumisteraapia sobib sulle, kui:

 1.  Sul esinevad seedeprobleemid, peavalud, toidutalumatused, allergiad.
 2.  Sinu verenäitajad on korrast ära (kolesterool, veresuhkur, raud jm).
 3.  Oled sageli väsinud, jõuetu ja pead ennast tegutsemiseks sundima.
 4.  Sa ei suuda kontrollida oma isusid, eriti õhtuti.
 5.  Sinu meeleolu on langenud, oled sageli ärritunud või mures.
 6.  Sinu kehakaal on tõusnud ja ei lange isegi siis, kui sa tõesti pingutad.
 7.  Sinu arst on soovitanud sul teha muutusi toitumises.
 8.  Sul on diagnoositud eelpool nimetatud haigus või esinevad muud tervisehäired.
 9.  Oled üleminekueas ja hädas kaalutõusu ning muude vaevustega.
 10.  Sa soovid oma toitumist muuta, aga ei tea kuidas seda teha.

Toitumisteraapia on koostöö

 • Vaatame koos üle sinu igapäevased elustiiliharjumused (toitumine, kehaline aktiivsus, treeningud, stressifaktorid jm).
 • Arvestame sinu tervislikku seisundit ja haigusi toitumisstrateegia planeerimisel.
 • Leiame just sulle kõige paremini sobiva toitumise.
 • Olen sulle toeks ja innustajaks muutuste tegemisel. Muutumise protsess võib olla pikk, aga tuleb anda endast parim ja jätkata ka siis, kui entusiasm on raugemas ning takistused üle pea kasvamas.
 • Üldjuhul kestab toitumisteraapia pool aastat, aga võib minna ka kauem. 
 • Ka ühekordsest konsultatsioonist võib sulle kasu olla. Saad teada, mida ise täiendavalt uurida ja mida järele proovida oma toitumise parandamiseks. Kuigi toitumisteraapia teeks selle sinu jaoks siiski palju lihtsamaks. Toitumisterapeut aitab sul mõista, mida teed õigesti ja mida võiks teha teisiti. 
 • Ei ole olemas halba õpilast, on ainult halb õpetaja“, ütleb vana karatemeister oma õpilasele. Hea õpetaja teeb õppimise õpilasele võimalikult lihtsaks. Küll aga ei saa ka maailma parim õpetaja oma õpilase eest vajalikke tegevusi ära teha. Ideaalis moodustavad klient ja toitumisterapeut ühtse meeskonna, töötades koos ühise eesmärgi saavutamiseks. Kui koostöö sobib, tekib usaldus, pühendumus ning eesmärgid saavad täidetud. 

Kirjuta mulle sirje@trennjatoit.ee või helista telefonil +372 52 19 442. Võtan vastu Tartus Vaksali 17a. Nõustan ka telefoni, Google Meet, Skype vm teel.
Scroll to Top