Toitumisprogramm „Õnneliku elu toit“ 2018

Kas on võimalik ennast õnnelikuks süüa? Oleme ju ometi need, mida me sööme. Vastuse saamiseks on kõige mõistlikum see omal nahal järele proovida.

Paljudele seostub õnnelikuks tegev toit millegi maitsvaga – šokolaad, jäätis, hamburger, koogitükk jne. Kuid kas selline toit teeb inimese pikemas perspektiivis õnnelikuks?

Minu juurde jõuab toitumisnõustamisele palju kliente, kes soovivad oma tervisehädadele leevendust saada ning kaalu langetada. Nende igapäevane söök on selline, mis teoorias võiks neid õnnelikuks teha, sest see maitseb neile. Paraku ei ole nad õnnelikud, sest nad tunnevad ennast halvasti.

Milline see imetoit siis on, mis meid terveks ja õnnelikuks teeb? Usun, et enamus inimesi teab seda päris hästi. Selle nimi on tervislik toit.

Ometi jääb paljudele segaseks, millist toitu täpsemalt sööma peaks ja kui palju. Programmi peamine eesmärk oligi see segane asi  osalejatele selgeks teha ning konkreetsete ülesannete abil elustiili vastavad muudatused sisse viia.

Selleks õpiti järgmist:

  1. Kuidas tasakaalustada oma menüüd kvaliteetse toiduga. Elutähtsate ainete puudujääk või millegi liig ei lase kehal korralikult oma tööd teha.
  2. Kuidas kasvatada häid baktereid oma kõhus, et need saaksid parandada seedimist, tugevdada immuunsüsteemi ja teha muud head meie kehale.
  3. Kuidas tasakaalustada tundeid mõjutavaid hormoone. Selleks lisasime menüüsse teatud toiduained, mis aitavad kaasa heaolutunnet tekitavate ainete tootmisele. Teisest küljest vähendasime menüüs stressihormoonidele soodsat mõju avaldavaid toiduaineid.

Programmis osalejad said selgeks ka selle, et mitte miski ei saa inimest õnnelikuks teha, kui inimene ise sõrad vastu ajab. Isegi mitte maailma kõige tervislikum toit ega ülitoetav pere. Õnn tekib inimese sees läbi suhtumise. Kui otsustada juba ette ära, et tervislik toitumine on liiga keeruline ja mõttetu, siis võib küll proovida midagi oma toitumises muuta, aga õnnetunnet see ei mõjuta. Negatiivne suhtumine pärsib õnnetunnet ka kõige ideaalsemate tingimuste olemasolul. Negatiivne suhtumine on pidur, mis ei võimalda ühtegi asja lõpule viia. Seetõttu tuleb muuta suhtumist, mitte loota, et söök või teised inimesed meid õnnelikuks teevad. Ise teeme.

Programmi tulemused

Programm oli internetipõhine ja kestis 4 nädalat. Selles oli 16 osalejat. Osalejad said igal nädalal oma meilile infomaterjalid ning ülesanded. Kasutades saadud teadmisi ja toetavaid ülesandeid muutsid osalejad oma toitumisharjumusi.

Selleks, et näha tulemusi paluti osalejatel enne ja pärast programmi ära täita lühike küsimustik elustiili ja enesetunde kohta. Samuti jälgisime kaalu alanemist. Kõige olulisem oli aga isiklik arvamus programmis saavutatud edusammude suhtes.

Kuigi kõik osalejad ei andnud lõpus tagasisidet, olid vastanute tulemused väga head. Kõige rohkem paranes programmi jooksul osalejate suhe toiduga. Kui programmi alguses oli paljudel probleeme ülesöömise, erinevate isude ja emotsionaalse söömisega, siis programmi lõpus pidasid enamus ennast tervislikuks toitujaks.

Paranes ka motivatsioonitase. See on suurepärane, sest motivatsiooni läheb elus vaja kõiges. Programmi jooksul suurenes ka üldine kehaline aktiivusus. Energia- ning õnnetase tõusid vähem. Järelikult on õnnetaseme tõusmiseks vaja lisaks toitumisele ka muud.

Kaalu alandamine ei olnud programmi peamine eesmärk ja sellest ei võtnudki kõik osa. Kehakaalusid saime arvestada 8 osalejal. Kokku langes nende kaal 29,1 kg. Keskmine kaalulangus oli 3,6 kg. Progress oli kõigil. Kuna keegi ei kurtnud erilisi raskusi, siis võiks järeldada, et tervislik toitumine alandab kehakaalu suhteliselt kergelt ja mugavalt.

Parim kaalu alanemine oli -6 kg. Võitja oli ka ise üllatunud nii heast tulemusest. Tema edu aluseks oli pühendumine ja korrektne ülesannete täitmine. Teise koha saavutus oli -5,3 kg ja kolmas tulemus oli -4,5 kg.

Osalejate arvamusi programmi kohta

“Olen programmi jooksul mõistnud, kui oluline on süüa erinevatest toidugruppidest ja õigetes kogustes. Väga oluline on ka regulaarne söömine, et vältida söömasööste.”

Olen kaalus u 3 kg alla võtnud ja tunne on suurepärane. Riided istuvad ilusti seljas. Enesetunne on parem ja energiat on rohkem. Olen õnnelik, et osalesin programmis ja sain uusi teadmisi juurde. Aitäh!”

 „Tore oli end jälle proovile panna. Mulle väga meeldis iga nädala järel saada tagasisidet. Kuidas kokkuvõttes teistel on läinud ja just konkreetset utsitust enda kohta. Aitäh! Arvan, et olen peale programmi rohkem positiivselt meelestatud ja õnnelikum.“

 „Programm oli tihe, sain teada palju uut ja huvitavat. Püüan selle omaks võtta ja sellega edasi tegelda. Olen arendanud endas tahtejõudu, olen palju teadlikum. Katsetan uusi toite, tean, mis on hea ja mis pole väga kasulik. Olen hakanud rohkem vett jooma.“

„Minu meelest on kaalu alanemisega kõht väiksemaks läinud ning mõnusalt kerge on olla. Söön vahepalasid, et toidukordade vahe liiga pikaks ei läheks. Menüüs olen kasvatanud köögiviljade osakaalu ning loobunud nisujahutoodetest, poolfabrikaatidest ja magusast. Püüan olla järjepidev ning jätkata sama joont.

Olen rõõmus, et otsustasin grupiga liituda. Sellest infost ning õpetustest oli palju kasu.“

„Programm õpetas õigel ajal sööma, vahepalasid kaasa võtma ja oli distsiplineeriv.“

„Mul on hea meel et osalesin selles programmis. Sain palju uut infot toitumise kohta mida oleks iseseisvalt raske olnud kokku panna. Sain alguse kätte, millega edasi minna. Ja sain tõestust, et see mida ma söön mõjutab mind küll. Minus ei ole toimunud väga suurt muutust, ei tunne ennast nüüd ülihästi aga ega ma ei järginud täpselt Sinu nõuandeid ka. Siis kui pingutasin, oli ka enesetunne muidugi parem. Tegelikult märkasid ka teised pisikest muutust, elasid kaasa ja olid toetavad. Aga eelkõige peab ikka ise ennast kätte võtma. Meeldis väga, et oled abivalmis ja tõesti hingega asjas juures, seda on tunda. Tänan Sind väga meeldiva kogemuse eest!“

„Ma väga tänan selle põneva kuu eest. Sain väga palju teada mida varem ei teadnud ja mida teadsin oli hea meelde tuletada. Alguses oli ikka väga raske. Ei saanud kõigest täpselt aru. Kuid nüüd tundub see väga lihtne ja loogiline. Kindlasti jätkan sellega nii palju kui võimalik.“

Programm sai läbi ja olen väga tänulik, et lubasin endal selles osaleda. Ma pole kunagi nii palju mõelnud toidust, söömisest ja just teadlikust söömisest. Tahaks nüüd samamoodi edasi minna, sest tulemused on käegakatsutavad. Tegelikult muutub selline elu järjest lihtsamaks, sest selle toitumisprogrammi jooksul muutus ka teatud määral mõtlemine. Ükspäev näiteks mõtlesin poes olles, et millist jama ikka müüakse ja veel terved riiulitäied. Minu peamine eesmärk – väsimuse vähenemine – on täidetud. Energiat on rohkem. Viimase nädala kaalukaotus on uskumatud 2 kilo. Ei oskagi seda numbrit millegagi seletada, sest söönud olen nagu ikka ja vedeliku tarbimist jälginud. Kokku siis on kaalukaotus -6 kg. See on number, mida poleks osanud unes ka näha. Muutunud on see, et nüüd söön hommikust (enne ei suutnud kuidagi hommikuti süüa) ja vett joon teadlikult. Iseenesest on ju lihtne- köögivilju võib tarvitada nõrkemiseni. Selle toidugrupiga oli mul algul raskusi, eriti kuumtöödeldud variandiga aga nüüd pole enam probleemiks. Peab olema lihtsalt leidlik.“

Scroll to Top