Toitumisprogramm “Tõhusam seedimine” 2019

Seedehäiretega on oma elus ilmselt kõik inimesed kokku puutunud. Olgu need siis leebed kõhutuuled või kontrollimatu kõhu läbi käimine. Paljud seostavadki seedimist sellega kuidas kõht läbi käib. Tegelikult on seedimine protsess, mille käigus toit peenestatakse imepisikesteks ühe molekuli suurusteks osakesteks, mis saavad imenduda sooltest kehasse ja hoida organismi toimimas ning hea tervise juures. Kõik see, mida keha enam ei vaja, väljutatakse kehast. Vahel küll liiga kiiresti või vastupidi liiga aeglaselt. Kui seedehäired esinevad pikema aja jooksul tasuks oma seedesüsteemi toetada, et olukord normaliseeruks.

Paraku ei ole ühtegi imeravimit, mis vale toitumise tagajärjel tekkinud seedemured koheselt lahendaks. Selleks on vaja muuta toitumisharjumusi ning olla järjepidev, et keha saaks ennast parandada ning seedimine jälle korda läheks.

Hooletu suhtumine oma toitumisse, stress, vähene liikumine ja muud elustiili faktorid kokku võivad põhjustada väga raskeid seedeprobleeme ja toitainete imendumise häireid. Probleemid seedimises võivad mõjutada terve organismi tervist ja inimese heaolu. Seetõttu tasub ennetada kroonilisi seedeprobleeme, millest vabanemine võib olla väga vaevaline.

Programmis “Tõhusam seedimine” osalejad said teada:

1) Milline toit võib tekitada seedehäireid ja milline toit teeb kõhule pai.
2) Kuidas tekivad nälja- ja täiskõhutunne ning miks me ei suuda oma isusid vahel taltsutada. Mida teha, et saada tagasi kontroll oma toitumise üle.
3) Mida teevad bakterid meie soolestikus, miks on neid vaja ja kuidas kasvatada endale häid abilisi.
4) Kas süsivesikud teevad paksuks ja nende tarbimist tuleb ilmtingimata vähendada. Rääkisime sellest, millised on head süsivesikud ja millised mitte.

Kuigi programm ei olnud suunatud kaalu alandamisele, oli siiski neid, kes seda soovisid ja nad tõesti saavutasid ilusaid kaalu alanemisi. Mina ei ole üldiselt kiire kaalu languse pooldaja, aga mõnikord võib sellest kasu olla, sest inimene saab eduelamuse näol innustust.

Parim kaalulangus oli 6,1 kg. Teine koht -6 kg. Keskmine kaalulangus oli -4,04 kg. Olulisem kaalu alanemisest on see, et kõik tagasiside saatjad tundsid muutust. Oli see siis kaalu alanemine, parem enesetunne, energiavarude täienemine, rõõm eneseületusest vm.

Osalejate arvamused programmi kohta:

Parim kaalu langetaja:
„Olen ise väga rahul et selle programmiga tegelesin. Jätkan kindlasti edasi. Suured tänud sulle“.

Osaleja, kes on kõigist mu programmidest osa võtnud, langetas kaalu 6 kilo. Enne seda oli ta 3 kuud kõvasti tööd teinud ning kokku langes tema kehakaal koos programmi tulemusega üle 20 kilo. Ta jagas häid soovitusi ka teistele:
“Mida ma seekord teistmoodi olen teinud, kui varasemalt kaalu langetades:
– Panin endale lõppeesmärgi pikaajalise (2019. aasta lõpp ehk 1 aasta).
– Keskendusin mitte lõppeesmärgi, vaid -5 kilo püüdmisele. Ja siis järgmise viie kilo püüdmisele jne.
– Ei katkestanud, kui vahepeal kaal 2 nädalat paigal seisis.
– Palusin endale kinkida aktiivsusmonitori ja püüdsin iga päev 10 000 sammu täis saada (sellega tegelikult alustasingi esimesena, toitumisega mõned nädalad hiljem).
– Kolmandal kuul lisasin koduse trenni telefoniäpi toel. Kui iga päev ei saanud samme täis või trenni tehtud, võtsin järgmist päeva kui uut võimalust ja ei katkestanud.
– Sirvisin ja kasutasin palju ka varasemate programmide materjale. Tundsin, et tänu varasematele osalemistele, oli seekord palju lihtsam ja arusaadavam kogu see teema. Nii, et soovitan kõigile, kes sel korral abi ei saanud, järgmistes programmides ikka osaleda. Üks kord, kui peas klõps ära käib, on omandatust palju abi. Soovitan välja printida, loogiliselt järjestada, kaante vahele panna ja on hea vaadata, millal iganes vaja peaks olema.
– Lubasin endale aeg-ajalt patte ja ei karistanud end selle pärast.
Minu arust on Sinu programmid alati hästi läbi mõeldud, tagasiside toetav ja julgustav. Menüüdest on palju abi ja teevad asja osaleja jaoks lihtsamaks. 
Tundub, et minu kehakaalule mõjub kõige paremini, kui ma nädalas paaril päeval üldse liha ei tarbi.“

Naine, kes langetas kaalu 4 kg, on samuti mitmes minu programmis osalenud:
„Kaal langes. Olen endaga rahul. Iga kursus pakub midagi uut, nii ka seekord. Kasulikku materjali on palju, ega kõike kiirelt haarata suuda, aga tasapisi arenen. Veresuhkru stabiliseerimine tahab veel harjutamist, aga seda  on huvitav teada. Loodan, et suudan iseseisvalt jätkata ja ennast kontrollida.
Taas tekkis harjumus jälgida söögiaegu, vältida juhuslikku  näksimist, eriti õhtuti. 
Kõige keerulisem on ehk see, kui olude sunnil tavarütmist kõrvale kalduda tuleb. Samuti on keeruline rikkaliku peolaua juures olla. Tööle olen harjunud varemgi sööki kaasa võtma ja planeerima, seda tänu varasematele kursustele.
Seda tean juba ammu, kui lihtne on kaalu kasvatada ja kui vaevarikas vähendada. Magusa järgi vajadust ei tekkinudki.
Selline kursus meeldib mulle sellepärast, et saan ise valida, millest toitu valmistan, jälgides saadud juhendeid. Iganädalane tagasiside saatmine innustab pingutama.
Aitäh Sulle, loodan, et viitsid seda veel teha“. 

Teised arvamused:
Mulle väga meeldib sellise ülesehitusega programmi juures isikliku tagasiside saamine.
Minu jaoks langes see kuu aega halba ajajärku ning sellepärast ei suutnud ma päris ihu ja hingega asjas sees olla.
Suur, suur tänu sellise programmi organiseerimise ja vaeva eest“.

„Programm oli minu jaoks väga huvitav kogemus – pole varem midagi taolist teinud ning sain palju uut kasulikku informatsiooni enda jaoks, mida edaspidi igapäevaselt oma toitumises rakendada, et olla terve.
Mulle meeldis väga, et jagatud materjalid oli arusaadavalt ja lihtsasti kirjutatud ning ülesanded reaalselt rakendatavad. Sain toitumise kohta ka laiemaid teadmisi.
Ühinesin programmiga eelkõige seetõttu, et osata oma tervist ja immuunsust/seedimist paremini toetada. Tundsin oma toitumist muutes (eelkõige toidugruppe järgides, regulaarselt süües), et mul on rohkem energiat ja hea tervis. Tõenäoliselt ei kõikunud ka veresuhkur nii palju, sest ei tekkinud enam nii tihti söömasööste õhtuti, mõttetuid näksimisi ning emotsionaalseid söömisi.
Ma arvasin, et programmi ülesannete järgimine on palju keerulisem. Kuigi tõsi esimesel nädalal oli mul tunne, et mõtlen ainult söömisele ja toidu valmistamisele ning ka viimane nädal osutus minu jaoks katsumuseks ning ennast kokku võtta ma ei suutnud.
Nüüd kus mul on olemas vajalikud teadmised ja praktiline kogemus tuleb ise vaid püüdlikult jätkata. 
Olen Sulle väga tänulik sisuka ja silmaringi laiendava programmi eest, alati positiivse suhtumise ja motiveerimise eest!  :)“ 

„Programm oli põnev ja kogu info kasulik. Mul on hea meel, et osalesin. Ma proovin selle GK nädala kindlasti ära… mul läheb kõigega lihtsalt aega.
Kõige märgatavam minu enda jaoks oli meeleolu stabiilsus  ja üldse positiivne meeleolu. Ja vähem igasuguseid isusid. Tore!!“

 „Kahjuks sel korral jäin igati “rongist maha”. Kaks esimest nädalat püüdsin programmi jälgida aga edasi läks kõik päris keeruliseks. 
Mõtlesin mõned asjad enda jaoks selgeks: suhkru ja valge jahu tarbimise viin miinimumi peale, söön rohkem kala, juurvilju, häid rasvu“.

Scroll to Top