Toitumisprogramm “Turgutav toit“ 2020

Oma tervise eest hoolitsemine peaks olema sama elementaarne kui tööl käimine või hammaste pesu. Kahjuks ei ole see alati nii ja põhjuseks ei ole enamasti soovimatus või laiskus, vaid sageli hoopis teadmiste puudumine või vajadus väikese müksu järele, et tegutsema hakata.

Toitumise valdkonnas toimub pidevalt midagi. Toitu ja sellega seonduvat lahatakse põhjalikult nii teaduslikult kui ärilisel eesmärgil ning antakse välja hulganisti erinevaid toitumissoovitusi. Kõige sellega kursis olemine peaks olema täiskohaga töö ja üsna kindlalt ei suudaks ka siis kõike hallata. Tegelikult ei ole vajagi. Selleks, et toituda tervislikult, ei pea hakkama toitumisteadlaseks, sest ka toitumisteadlane ei pruugi toituda tervislikult. Isegi siis, kui teada detailselt toidu koostisosade mõju keha funktsioonidele, on need teadmised kasutud, kui neid ei praktikasse ei rakendata.  

Vahel lükatakse muutuse tegemine edasi, sest hetkel ei ole piisavalt motivatsiooni ja loodetakse, et kunagi tulevikus on parem seis. Motivatsiooni olemasolu iseenesest ei tee ju mitte midagi. Sa võid pulbitseda entusiasmist ja soovida liigutada mägesid, aga sellest ei ole kasu, kui sa seda ei tee. Ainuke asi, mis töötab on tegevus. Isegi, kui esialgu teha vägisi ja vastu tahtmist. Kui muutumiseks valitud tegevused on õiged, toimub ka areng ja just see kütab sind tõelise motivatsiooniga. Kõige tähtsam on teha ära otsus: „Jah ma võtan selle aja ja tegelen neli nädalat veidi põhjalikumalt oma toiduvaliku parandamisega“. Kui võtad teadmiseks, et teed seda enda heaks, siis ei ole rohkem vaja motivatsiooni otsida.

Programmis „Turgutav toit“ keskenduti keha toetamisele kvaliteetse ja tasakaalustatud toiduga. Nädalaülesanded aitasid teadmisi kinnistada. Osalejad said teada, millised toiduained peaksid kindlasti menüüs olema ja millistest võiks hoiduda. Leidsime alternatiivid halbadele valikutele ning panime kokku suurepärase enesetunde supermenüü, mis aitaks tõsta energiataseme kõrgustesse. Kas see õnnestus? Annan siinkohal osalejatele sõna.

„Mida õppisin programmi jooksul:

1. Leivasõltuvus tekitab mul vaevusi aga olin sellega lihtsalt nii ära harjunud, ega osanud tähele panna. Ilma osalemata ei oleks sellest teadlikuks saanud ja suutnud iseseisvalt leiba/gluteeni ka menüüst välja jätta.
2. Mul on vaja osaleda kord aastas Sinu programmis, et ennast jälle “rajale” tagasi juhtida. 
3. Maitsemeel on petlik, muutuv ja eksitav. See, mis on hea keelele, ei pruugi olla hea kehale.
4. Täidetud šampinjonid, täistera kaerajahu (ei olnud iialgi kasutanud), smuutid (vahepeal unustatud) ja maisigaletid jäävad menüüsse.
5. Smuutidega pean hommikul kauem vastu. Putrudega tekib u 1,5 tunni pärast seletamatu näljatunne.
6. Kaerapiim kohvivalgenduseks on hea variant.
Olen selle kuu eest väga tänulik! Mulle sobis kõik programmi juures. Erinevaid toiduaineid menüüst välja lülitada ei olnudki nii raske nagu algul arvasin.
Enesetunne on “kergem”, kuigi märkimisväärset kaalulangust lõppkokkuvõttes ei olnud. Ja enesetunne on oluline.“

„See on esimene kord Su programmide juures, kui ma mingeid drastilisi muutusi oma toitumises tegema ei pidanud, välja arvatud seoses nädala ülesannetega. Seega ma järeldan, et mu toitumine ongi juba palju parem. 🙂 Olen ikka õppust võtnud. Supertoite sõin iga päev, 4 lihavaba päeva tegin. Programm meeldis. Kõik oli loogiline ja arusaadav. Ma eriti suuri muutusi ei täheldanud, aga ilmselt seetõttu, et ma olengi üsna korralikult toitunud niisama ka.“

„Kuu aega on linnulennult möödunud ja viimase nädala toitumiskava sobis mulle vist kõige rohkem, ehk peitub põhjus selles, et mitmed uued toitumisreeglid on tasapisi kinnistunud. Söön palju rohkem värsket salatit ja puuvilju, rasvarikkaid toite on jäänud vähemaks. Vahepaladeks oli smuuti ja see sobis väga hästi, liha oli menüüs kahel päeval.
Programmiga olen rahul, suureks abiks olid abimaterjalid. Algul oli menüü koostamine keeruline, kuid sellega harjub ja nüüd mõistan, miks etteantud päevamenüü pole hea.
Minu toitumises on toimunud muutused ja püüan jätkata. Tunnen end reipana, kohvi/tee kõrvale enam ei näksi, seedimine on korras.
Kaal langes ja kuna ma sellele suuri lootusi ei seadnud, siis olen tulemusega rahul. Loodan jõuda oma kaugema eesmärgini ja jääda sellesse kaalu.
Meeldetuletuseks ja distsipliini hoidmiseks sooviksin korrata sügisel või järgmisel aastal mõnda toitumisprogrammi.”

„Programmiga jäin rahule ja sain uusi põnevaid ideid (retseptid  jms). Võtsin selle ette, sest sel kevadel on sunnitud koroona-paus ning võimalus võtta rohkem aega endale. Aga just nädal pärast programmi algust tuli taas täiskohaga tööle asuda ka kodust väljas ning loodetud lisa-aeg kadus. Eks toidulaua  tasakaalustamine on suur kunst ja vajab ikka harjutamist. Õnneks on Sinu saadetud materjalid olemas ja saab ikka pilku peale visata, et teadmisi kinnistada. Seda, mida ei jõudnud praktiseerida, püüan edaspidi.
Kaalunumber väga ei kukkunud, aga natuke siiski. Ega ma ei pingutanud piisavalt ja libastumine on kerge…“

„Programm tervikuna oli minu jaoks väga põnev. Aitäh, Sirje, et sul on tahtmist sedavõrd põhjalikult selline tegevus ette võtta. Mulle on sümpaatne, et kõik on lahti seletatud, nii teaduslikult kui inimlikult, kuna mulle on isiklikult oluline, kui ma saan vastuse küsimusele “miks?” ja mind ei rahulda vaid vastus, “…sest nii on kasulik”.“

„Programm oli sümpaatne. Kaal küll tõusis, aga enesetunne paranes  märgatavalt. Olen tänulik, et sain end proovile panna. Ja eriti  tänulik olen iga abistava, julgustava ja juhendava märkuse eest. Soovin sulle jõudu, tervist ja viitsimist ka järgnevaid programme juhendada!“

„Tervikuna ei läinud ehk nii distsiplineeritult kui oleks pidanud, kuid äratus ja meeldetuletus oma toidulaua jälgimiseks oli küll. Vaatan rohkem oma taldrikul olevaid toite, et sektorid oleksid ikka tasakaalus. Lõpptulemusena on endal natuke kergem ja energilisem olla küll.
Hea meel, et liitusin. Kuna ei olnud lihtsalt ülesannete täitmine vaid ka väga palju lisainfot sinna juurde, saamaks paremini aru basic´st.“

„Programm tervikuna – 100% rahul. Eesmärgiks oli loomulikult kaalu kaotada, see ei õnnestunud, number jäi samaks. Tühja sellest, teadmisi sain rohkem kui oodata oskasin. Kogu info meelde jätmine ja pidev jälgimine veel ei õnnestu, aga algus on tehtud :). Selle lühikese ajaga õppisin ära, õigemini said harjumuseks 3-4 tunnised söögipausid + olen loobunud vahepealsetest näksimistest. Kaalule see veel mõjunud ei ole, aga üldise olemise teeb kergemaks, seedimine ka parem. Programmi jooksul tuli selgelt välja, et olen liiga sõltuv magusast. Kiirustamisest ja mugavusest olen harjunud tarbima üsna palju poolfabrikaate, sellest harjumusest saan ehk võitu, kuigi magusast loobumises ma nii kindel ei ole. Luba iseendale, et vähemalt üritan :).
Palun mind järgmisele kursusele kirja panna 🙂 :). Edaspidiseks on kursuse sisust ettekujutus olemas ja iseenda planeerimine õnnestub paremini. Suur aitäh kõige eest! Kuigi eesmärgini ma ei jõudnud oli kogemus väga lahe.“

Scroll to Top