Kes meist naudiks kehva enesetunnet, väsimust, valusid, seedehäireid, halba meeleolu, pidevat väsimust jne? Ilmselt mitte keegi. Kahjuks on sellised seisundid lahutamatu osa paljude inimeste elust.
Sageli ei teadvustata endale, et see kõik on pikka aega kestnud kehva elustiili tulemus. Valed toitumisharjumused, vähene liikumine, pidev muretsemine ja kiirustamine – kõik see loob soodsad tingimused tervise halvenemisele ning krooniliste haiguste välja kujunemisele.
Kus on see võluvits, mis kõik jälle korda teeks? See võluvits on meil kõigil olemas. Kõigil on võimalik oma elustiili muuta oluliselt paremaks, kui endale selgeks teha, et nii enam ei saa jätkata.
Kuni seda ei juhtu, tuleb leppida sellega, mis on. Ei ole mõtet süüdistada halba ilma, teisi inimesi, meditsiini ja mida iganes, sest tegelikult on kõik kinni ainult meie isiklikes valikutes ja harjumustes.
Inimene on loomu poolest laisk
Inimene on evolutsiooni käigus omandanud tarkuse hoiduda liigsest pingutusest, et säästa energiat. Seetõttu ei kiirusta me alati uusi tegevusi ette võtma. Sellele vaatamata saavutavad osad inimesed oma eesmärgid ja unistused mängleva kergusega. Teised aga vinduvad oma unistuste otsas ja püüavad leida vabandusi tegevuste edasi lükkamiseks või tegemata jätmiseks. Miks on nii, et osadele tundub olevat rohkem tahtejõudu antud ja teised sellest suisa ilma jäetud? Tegelikult ei ole asi kaasasündinud eeldustes paremini hakkama saada, vaid õigetes tegevustes. Kui ikka ühte moodi tehes midagi ei muutu, tasub teha teisiti.
Harjumuste muutmine on tõsine töö
Kõigepealt võiks korraks maha istuda ja mõelda mis on valesti, mis häirib ja milline võiks olla tulemus. Näiteks häirib kõrge kehakaal, sest see teeb liikumise raskeks ning on algpõhjuseks mitmetele tervisehädadele. Tulemus võiks olla väiksem kaal ja parem enesetunne.
Edasi tuleks paika panna tegevusplaan. Milliseid tegevusi tuleb tegema hakata tulemuste saavutamiseks? Seejärel tuleb neid tegevusi ka teha ja kui tulemusi ikkagi ei ole analüüsida, mis läks valesti ning muuta tegevusi.
Muutuste teel on alati ka takistused. Sageli asendub muutumise alguse entusiasm käegalöömisega. Mõnikord võib tekkida lootusetus, kui vaatamata pingutustele midagi ei juhtu. Seega on harjumuste muutmine üks keeruline ja tahtejõudu nõudev protsess, millega ei ole kerge üksi hakkama saada.
Isegi kui toitumis- ja liikumisharjumused on muutunud, tuleb nende säilitamisel olla järjepidev, sest tagasilöögid ja vanad harjumused on lihtsad tagasi tulema.
Sageli toimivad muutused kergemini koos teistega või teiste abil. Näiteks kaalu alandamine grupis, koos sõbraga trenni minek, pere toitumisharjumuste ühine muutmine. Teisele antud lubadustest peetakse paremini kinni, kui endale antud lubadustest. Koos tehes on võimalus saada toetust, julgustust, innustust ja häid nõuandeid, aga eelkõige teadmist, et ei olda üksi.
Kui ei ole head kaaslast võtta, kellega muutumisteekonda jagada, tasub otsida muul viisil abi. Maailm on täis eksperte, kes teavad, kuidas ühte või teist muutumisteekonda mõtestatult ja etappide kaupa läbi viia ning ka vajalikud teadmised saab neilt palju kiiremini kätte, kui ise õppides. Nii jääb rohkem aega puhkamiseks, sest harjumuste muutmine võib vaimselt olla üsnagi väsitav.
Toitumisharjumuste muutmisega on kõige lihtsam alustada samadel eesmärkidel tegutsevas grupis, kus lisaks motivatsiooni hoidmisele, saab ka teadmisi ning praktilisi ülesandeid. Samuti võib muutumist alustada koos sõbra või pereliikmega. Oluline on see, et ollakse ühel lainel ning pingutatakse koos. Abi ei ole sellest, kui sõbranna peab motiveerivat vestlust koogitükki mugides ja selgitades: „Sina ei tohi!“.
Olen näinud osalejate suurepäraseid tulemusi toitumisprogrammides, sest inimesi ühendab tunne, et nad ei ole üksi. Jõudu annab teadmine, et ka teised pingutavad samamoodi.
Treenerina näen, et rühmatreening ei ole ainult trenn. Selles on suur osa ka sotsiaalsusel ehk suhtlemisel ja kuuluvusel kusagile. Vaid vähesed viitsivad iseseisvalt trenni teha.
Kui motivatsioon on olemas ja vajadusel leitud ka koosmuutuja(d), tuleb võimalikult kiiresti alustada muutumiseks vajalike tegevustega. Alustamist ei tasu liiga pikalt edasi lükata, sest siis väheneb motivatsioon. Alustada on mõistlik siis, kui soov on veel värske ja tahe suur.
Isegi kui esimeseks sammuks on väike ja lihtne muutus, võib see olla oluline, sest paneb inimese tegutsema. Tegevuse käigus saavutatakse peagi esimesed tulemused. See suurendab motivatsiooni ning soodustab seeläbi rajal püsimist.
Ma olen sadade klientide edusammudele kaasa elanud, aga juhendanud ka neid, kes isegi ei üritanud oma harjumustes midagi muuta. Nad küll enamasti soovivad muutust, aga nii, et ise midagi muutma ei peaks. Kahjuks ilma vajalike tegevusteta ei juhtu midagi. Mitte kõige vähematki. Inimesed on läinud liiga mugavaks: maitsva toidu valmistamise asemel lepitakse maitsetute rasvast nõretavate pakitoitudega või kiirtoidukettides pakutavaga. Kodune toiduvalmistamine näib olevat liiga ajakulukas või tüütu ja pärast tuleb veel kööki ka koristada.
Kuidas mina saaksin Sind aidata?
Toitumisterapeudina saan Sul oma teadmiste ja kogemuste abil aidata saavutada tulemusi kiiremini, kui Sa üksi seda suudaksid. Ise õppimine võib olla üsna raske, sest teadmiste kogumine ja erinevate lähenemiste katsetamine võtab palju aega. Selle käigus võib innukas muutumise soov sootuks kaduda. Ringi on liikumas ka palju eksitavaid nõuandeid, millega võib kasu asemel kahju teha ning mis pikemas perspektiivis nagunii ei toimi. Toitumisterapeudina tuginen kaasaegsele teaduspõhisele infole toitumise kohta. Lisaks on mul ka pikaaegsed kogemused töös erinevate klientidega. Ma tean millised raskused ja tagasilöögid inimestel on ning mõistan, et iga muutumine on suur ja vahel ka raske töö. Püüan anda soovitusi toitumise muutmiseks kliendist lähtuvalt, sest igaüks muutub oma tempoga ja omal viisil. Kindel on see, et kui klient soovitusi suuremas plaanis järgib, siis saavutab ta ka head tulemused.
Nagu eelpool mainitud, ei ole kõik kliendid väga usinad soovitusi järgima. Sellele vaatamata püüan ma neid motiveerida ja innustada nii palju kui minu võimuses on. Saame koostöös teha ülesanded kergemaks, mõtleme kuidas tagasilöökidega toime tulla, seame uued jõukohasemad eesmärgid ja arutleme koos, mis võiks veel aidata. Toitumisharjumuste muutmine on samasugune treening nagu näiteks jalgpall. Alguses tuleb mängureeglid selgeks teha ja siis harjutama asuda. Treening teeb tugevaks ja osavaks, mis tähendab et tekivad uued, kohati lausa automaatsed, õiged harjumused ning ka tagasilöökide võimalus väheneb ajaga.
Toitumisnõustamine võib tunduda kallis, aga seda võiks võtta kui investeeringut oma kõige kallimasse varasse – tervisesse. Auto kindlustus on ka kallis, aga keegi ei kõhkle selle vajalikkuses. Toitumisnõustaja ei anna valmis lahendusi vaid õpetab neid ise leidma, õpetab tegema õigeid valikuid toitumises. Seeläbi saavutatud muutused on püsivad.
Tervislik toitumine koos tervislike eluviisidega ning positiivse mõtlemisega on ainus töötav viis hea tervise ja enesetunde tagamiseks. See ongi see võluvits, mis igaühes peidus. Leia see üles ning tee midagi tõeliselt kasulikku enda jaoks!
Edukat muutumist!
Treener ja toitumisterapeut Tartus