Hea on olla terve!

Kes meist naudiks kehva enesetunnet, väsimust, valusid, seedehäireid, halba meeleolu, pidevat väsimust jne? Ilmselt mitte keegi. Kahjuks on sellised seisundid ja erinevad haigused lahutamatu osa paljude inimeste elust. Sageli ei teadvustata endale, et see kõik on vale elustiili tulemus. Valed toitumisharjumused, vähene liikumine, pidev muretsemine ja kiirustamine – kõik see loob soodsad tingimused tervise halvenemisele.

See ei pea jääma nii. Inimene saab muuta oma elu oluliselt paremaks, kui teadvustab muutumise vajaduse. Kuni seda ei juhtu, tuleb leppida sellega, mis on. Ei ole mõtet süüdistada elukeskkonda, teisi inimesi, meditsiini vms, sest tegelikult on kõik kinni inimese isiklikes valikutes ja harjumustes.

 

Kuidas ennast aidata?

Kõigepealt tuleb  selgeks mõelda, mida konkreetselt oleks vaja muuta ja milliseid tulemusi soovitakse muutumisega saavutada. Selleks, et tekiks liikumapanev jõud ehk motivatsioon, on vaja endale ära põhjendada, mida head muutumine kaasa toob ning tuletada seda endale muutumise käigus pidevalt meelde.

Seejärel on mõistlik paika panna  muutumiseks vajalikud tegevused. See tähendab eesmärgini viivaid konkreetseid samme. Siinkohal tuleb läbi mõelda, millises osas on võimalik ise hakkama saada ja milles oleks vaja leida abi mujalt.

Igasuguseid muutusi on alati kergem teha kellegagi koos või kellegi abil. Teisele antud lubadustest peetakse rohkem kinni, kui endale antud lubadustest. Koos tehes on võimalus saada toetust, julgustust, innustust, häid nõuandeid jne.

Lihtsam on tulemusi saavutada samadel eesmärkidel tegutsevas grupis, kus lisaks motivatsiooni hoidmisele, saab ka teadmisi ning praktilisi ülesandeid. Samuti võib muutumist alustada koos sõbra või pereliikmega. Oluline on see, et ollakse ühel lainel ning pingutatakse koos. Abi ei ole sellest, kui sõbranna peab motiveerivat vestlust koogitükki mugides ja selgitades: „Sina ei tohi!“.

Treenerina näen, et rühmatreening ei ole ainult trenn. Selles on suur osa ka sotsiaalsusel ehk suhtlemisel ja kuuluvusel kusagile. Vaid vähesed viitsivad iseseisvalt trenni teha.

Samuti saadakse suurepärased tulemused toitumisprogrammides, sest inimesi ühendab tunne, et nad ei ole üksi. Jõudu annab teadmine, et ka teised pingutavad samamoodi.

Kui motivatsioon on olemas ja vajadusel leitud ka koosmuutuja(d), tuleb võimalikult kiiresti alustada muutumiseks vajalike tegevustega. Alustamist ei tohi liiga pikalt edasi lükata, sest siis väheneb motivatsioon. Alustada on mõistlik siis, kui soov on veel põletavalt suur. Isegi kui esimene samm on väga väike muutus, on see oluline, sest see paneb inimese edasi liikuma. Tegevuse käigus saavutatakse peagi esimesed tulemused ning edusammud. See suurendab motivatsiooni ning soodustab seeläbi rajal püsimist.

Isegi kui toitumis- ja liikumisharjumused on muutunud, tuleb nende säilitamisel olla järjepidev, sest tagasilöögid ja vanad harjumused on lihtsad tagasi tulema.

 

Millal teha koostööd toitumisnõustajaga?

Toitumisnõustaja saab oma teadmiste ja kogemuste abil aidata saavutada tulemusi. Üksi on seda küllaltki raske teha, sest teadmiste kogumine ja  erinevate lähenemiste katsetamine võtab palju aega. Selle käigus võib innukas muutumise soov sootuks kaduda.  Ringi on liikumas ka palju eksitavaid nõuandeid, millega võib kasu asemel kahju teha ning mis pikemas perspektiivis nagunii ei toimi. Toitumisnõustaja aitab oma klienti teaduspõhiste soovituste ja erialaste kogemuste abil. Kui klient järgib soovitusi, siis saavutab ta oma eesmärgid.

Kahjuks ei ole kõik kliendid väga usinad soovitusi järgima ning seetõttu on toitumisnõustaja ülesanne ka klienti motiveerida. Selleks põhjendab ta oma nõuandeid ning aitab üle saada takistustest ja tagasilöökidest.

Toitumisnõustamine võib tunduda kallis, aga see on investeering tervisesse parema elu saavutamiseks. Toitumisnõustaja ei anna valmis lahendusi vaid õpetab neid ise leidma, õpetab tegema õigeid valikuid toitumises. Seeläbi saavutatud muutused on püsivad.

Tervislik toitumine koos tervislike eluviisidega ning positiivse mõtlemisega on ainus töötav viis hea tervise ja enesetunde tagamiseks.  Niikaua kuni see tõde ei ole selgeks saanud, ei muutu mitte midagi paremaks.

 Edukat muutumist!

Sirje

Treener ja toitumisnõustaja Tartus