“Ma söön liiga palju, sest olen stressis.”
“Ma olen stressis, sest söön liiga palju.”
Kas tuleb tuttav ette? See on probleem, millega meist paljud iga päev kokku puutuvad.
Me kipume stressi korral üle sööma, sest aju läheb ebafunktsionaalsesse seisundisse. Söögiisu käivitavad hormoonid väljuvad kontrolli alt ning panevad sööma isegi siis, kui oleme ilmselgelt üle söönud.
Nagu sellest veel vähe oleks, pärsib stress ka heaoluhormoonide tootmist rikkudes ära tuju ja halva meeleolu korral on ilmselgelt raske õigeid valikuid teha.
Lühidalt öeldes tekitab stress karjuva vajaduse süüa ning võimetuse seda kontrollida.
Kuidas on lood Sinu stressisöömisega?
Loe kokku mitu väidet Sinu kohta käib ning vaata tulemusi testi lõpus.
- Halva tuju korral söön tavapärasest rohkem.
- Lohutan ennast stressi korral magusa või näksidega.
- Pingelisel perioodil tekib mul õhtuti rahutus, mis paneb mind külmkapi vahet käima.
- Ma ei suuda oma isusid kontrollida ka suurima tahtmise juures.
- Ma tunnen lootusetust oma kontrollimatute isude pärast.
- Ma olen enda peale pahane, et ei suuda ennast ohjata.
- Ma tunnen, et ärritun kui keegi mulle minu söömise kohta märkuse teeb.
- Tunnen ennast abituna, sest ma ei suuda käituda nii nagu tegelikult tahan.
Tulemused
A. Ükski väide ei käinud Sinu kohta
Palju õnne! Sa ei ole stressisöömise nõiaringis. Tõenäoliselt sööd sa regulaarselt ning tead, mida suhu pistad. Võib arvata, et oskad stressiga üsna hästi toime tulla. Selleks, et söömine veelgi rohkem naudingut pakuks, on hea aeg ajalt uuendada oma retseptivalikut, katsetada põnevaid toite ning mitmekesistada seeläbi oma toidulauda veelgi.
B. Väited 1.-3. käivad Sinu kohta, ülejäänud mitte
Sul esineb stressisöömist, aga sa ei pruugi veel olla nõiaringis
Sul võib olla raske oma söömist kontrollida, aga see ei tekita sinus väga suurt pahameelt. Tõenäoliselt oled sa üsna hea stressitaluvusega ning suudad tagasilöökidega kenasti toime tulla. Jälgi, et su toiduvalikud oleks piisavalt head toetamaks ka su keha suurepärast toimimist. Toitumisel on väga suur mõju nii füüsilisele kui vaimsele tervisele, seetõttu tasub üle vaadata oma söömisharjumused ning vajadusel õppida õigesti sööma.
C. Enam kui 4 väidet on Sulle iseloomulikud
Näib, et oled stressisöömise nõiaringi sattunud.
Sul on raske oma söömist kontrollida ja see tekitab sinus pahameelt. Võimalik, et sul on praegu väga stressirohke periood või oled „muretseja“ tüüpi inimene, kellel on raskusi ka tühistena näivate probleemidega toimetulekul.
Krooniline ja kauakestev stress tekitab vajaduse süüa rasvast ja energiatihedat toitu, mis võib viia kehakaalu suurenemiseni. Suurenev kehakaal võimendab omakorda stressi ning ühel hetkel võib tekkida lootusetus ja käegalöömine. Rõõmutu elu ei ole normaalne olemise vorm, seetõttu on mõistlik teha pingutusi toitumise parandamiseks. Sul võib olla raske sellest nõiaringist üksi välja tulla. Otsi abi näiteks psühholoogilt, toitumisterapeudilt, headelt sõpradelt või õpi õigesti sööma.